A tanácsadások helyszíne változik

2024. március 1-től valamennyi tanácsadás és prevenciós rendelés (oltások beadása, éves szűrővizsgálatok) a BENU épületében levő  Gyermekrendelőbe kerül át a Védőnői Szolgálat épületéből. Egyidejűleg két orvos rendelési ideje megváltozik:

Dr. Szabó Kis Mária szerdai rendelési ideje az alábbiakra  módosul:
08.00 - 10.00: tanácsadás

10.00 - 12.00: betegrendelés

Dr. Tóth Márta keddi rendelési ideje az alábbiakra módosul:
08.00 - 10.00: tanácsadás

10.00 - 12.00: betegrendelés


D vitamin

Az őszi-téli időszakban ismét szükséges a D3 vitamin pótlás gyermekek és felnőttek számára is, a D vitamin hiány MEGELŐZÉSÉRE!


Magyarországi ajánlások alapján októbertől márciusig javasolt a D3 vitamin készítmények szedése, mivel ebben az időszakban a napfény mennyisége nem elegendő a D vitamin képzéshez és a normál étkezés sem biztosít megfelelő D vitamin bevitelt. Nyáron naponta 15-30 perc napozás (UV-B sugárzás) mellett elegendő mennyiségű D3 vitamin termelődik a bőrben, ezt a hatást azonban a fényvédő krémek gyengítik.

RECEPTEKET EMAILBEN VAGY TELEFONON KÉRHETNEK AZ ÉLETKORNAK MEGFELELŐ KÉSZÍTMÉNYEKHEZ!

Hazai ajánlások alapján 0-6 éves korban naponta 400-500NE D vitamin ( 1 csepp) adása javasolt. A biztonságosan adható mennyiség felső határa ebben az életkorban 1000NE/nap. 

Rizikó állapotokban 0-6 éves korban 1000NE D3 vitamin (2 csepp) adható naponta (pl krónikus betegségek, elhízás, izombetegségek, gyakori fertőzések, epilepsia gyógyszerek szedése).

 6-18 éves korban naponta 1000NE D3 vitamin ajánlott. A biztonságosan adható mennyiség felső határa ebben az életkorban 2000NE/nap. 

 Felnőttek számára napi 2000NE D3 vitamin javasolt, a biztonságosan adható mennyiség felső határa felnőttkorban napi 4000NE. Felnőtteknél a heti adagolás (heti 1x 14 000NE) vagy havi adagolás (havi 2x 30 000NE) is hatékony és biztonságos. Várandós nőknél azonban a heti vagy havi adagolás nem alkalmazható!

Forrás: Orvosi Hetilap, 2022. áprilishttps://akjournals.com/.../650/163/15/article-p575.xml

.

Meningococcus elleni védőoltások

A bakteriális (gennyes) agyhártyagyulladás kórokozója, a Meningococcus ellen többféle oltással védekezhetünk. Az ajánlott oltások közül ezek kiemelten fontosak a következők miatt: ezzel egy olyan életveszélyes betegséget előzhetünk meg, ami az első néhány órában nehezen diagnosztizálható, majd ezt követően a beteg állapota igen gyorsan, 12-24 óra alatt romlik, általában intenzív osztályos ellátást igényel, sőt a kórkép rövid időn belül akár halálhoz is vezethet. Mindezek miatt a betegség elkerülésére, megelőzésére kell törekednünk.

ÉLETKOR: A betegség csecsemő és kisdedkorban (2 éves kor alatt) a leggyakoribb, ezen belül is 6 hónapnál fiatalabb csecsemők körében fordul elő leggyakrabban. Kamaszkorban ismét emelkedik az előfordulás, egyrészt a tinédzserek életmódja miatt (partik, szoros kontaktusok, kollégiumok), másrészt körükben a leggyakoribb a tünetmenteshordozás is. 

Az oltást tehát KORAI CSECSEMŐKORBAN kezdjük (2-3 hónaposan), de későbbi életkorban is elkezdhető BÁRMIKOR. A védettséget 25 ÉVES KORIG, az egyetemi évek alatt is javasolt fenntartani emlékeztető oltásokkal.

A KÓROKOZÓ TÍPUSAI: Magyarországon a B csoport a leggyakoribb, ezt követi a C szerocsoport, és ritkán a W és Y csoportok is kimutathatók. Fontos tudni, hogy Nyugat-Európában jelentősen emelkedik a W és Y csoportok aránya, egyes országokban ezek a leggyakoribbak. Ezt az utazások és a külföldi tanulmányok miatt fontos szem előtt tartani!

OLTÁSOK TÍPUSAI: 5 szerocsoport ellen rendelkezünk vakcinával: B és az A, C, W, Y csoportok ellen.

-  C szerocsoport elleni védőoltás: NeisVac 2 hónapos kortól adható

- ACWY szerocsoportok elleni négykomponensű védőoltások: Nimenrix 2 hónapos kortól, MenQuadfi 12 hónapos kortól adható

- B szerocsoport elleni védőoltások: Bexsero 2 hónapos kortól, Trumenba 10 éves kortól adható

A 10-18 éves korosztálynál is fontos, hogy 

- megkapják ACWY szerocsoportok elleni oltást, ha 5 éven belül nem részesültek ilyen oltásban. 

- megkapják a B szerocsoport elleni oltást, ha korábban még nem részesültek ilyen oltásban.

 Javasoljuk, hogy háziorvosuktól KÉRJÉK A MENINGOCOCCUS ELLENI OLTÁSOKAT, FŐKÉNT CSECSEMŐK ÉS KAMASZ GYERMEKEK SZÁMÁRA!